top of page

O Nas

  Aikido Wadokan Dojo powstało w Gdyni we wrześniu 1997r. Jego założycielem jest Tomasz Tyszka Sensei. Swoją nazwę Dojo otrzymało w sierpniu 1998r. od Fumio Toyoda Shihan, 6 dan Aikikai (1947 - 2001) - Prezydenta Aikido Association International (AAI). Nazwę tę można przetłumaczyć jako:

Wa - pokój, Do - droga, Kan - budynek.

  W listopadzie 1999r. Fumio Toyoda Shihan promował Tomasza Tyszka Sensei na stopień 1 dan.

  Wadokan Dojo wchodziło w skład pierwszych struktur AAI w Polsce. Nasi studenci uczestniczyli we wszystkich seminariach i obozach Aikido pod kierunkiem najlepszych instruktorów tej organizacji, takich jak:

- Fumio Toyoda Shihan (6 dan Aikikai)

- Andrew Sato Sensei (7 dan Aikikai),

- James Nakayama Sensei (7 dan Aikikai)

- Hiroshi Tajiri Sensei (6 dan Aikikai)

- Keith Moore Sensei (6 dan Aikikai)

- George Koliopoulos Sensei (6 dan Aikikai)

- Edvard Germanov Sensei (6 dan Aikikai)

- Blaine Feyen Sensei (4 dan Aikikai)

  Ponadto w ramach współpracy AAI z Aikido Kobayashi Dojo i innymi organizacjami Akidocy z Gdyni brali również udział w zgrupowaniach z takimi mistrzami jak:

- Yasuo Kobayashi Shihan (8 dan Aikikai)

- Hiroaki Kobayashi Sensei (7 dan Aikikai)

- Kazuo Igarashi Shihan (7 dan Aikikai)

- Robert Kubo Shihan (7 dan Aikikai)

- Urban Aldenklint Shihan (6 dan Aikikai)

- Masatoshi Suwa Sensei (6 dan Aikikai)

- Shunichiro Koyanagi Sensei (6 dan Aikikai)

  Kilku z powyższych nauczycieli gościliśmy także bezpośrednio w Wadokan Dojo:

- Yasuo Kobayashi Shihan (8 dan Aikikai) - 2003 r.

- James Nakayama Sensei (7 dan Aikikai) - 2002 r., 2003 r.

- Keith Moore Sensei (6 dan Aikikai) - 1999 r., 2006 r.

- Urban Aldenklint Shihan (6 dan Aikikai) - 2 x 2006 r.

- Shunichiro Koyanagi Sensei (6 dan Aikikai) - 2007 r.

  Andrew Masaru Sato Sensei jest zawodowym instruktorem Aikido. Treningi rozpoczął pod kierunkiem Fumio Toyoda Shihan (6 dan Aikikai) w 1977r. i ćwiczył z nim prawie 25 lat, początkowo jako członek Ki Aikido Society później Aikido Association International (AAI).

  Po raz pierwszy w Polsce Andrew Masaru Sato Sensei poprowadził seminarium Aikido w maju 2001r. w Olsztynie. Był wówczas członkiem Rady Instruktorskiej i Egzaminacyjnej AAI i posiadał stopień 5 dan Aikikai. Już podczas pierwszej wizyty urzekł nas swoim niestandardowym podejściem do technik Aikido i wyjściem poza tradycyjny kihon waza. Po śmierci swojego nauczyciela Fumio Toyoda Shihan w 2001r., już jako Szef i Główny Instruktor AAI prowadził regularne seminaria i obozy Aikido w Polsce do 2005r. (w sumie 6 wizyt).

  W 2005r. Andrew Masaru Sato Sensei założył własną organizację Aikido World Alliance (AWA). W 2014r. otrzymał on od Doshu Moriteru Ueshiba tytuł Shihan, a w 2017r. stopień 7 dan Aikikai.

  Siedziba główna AWA mieści się w Kiku Matsu Dojo w Chicago. Głównym celem AWA jest propagowanie i rozwój sztuki Aikido. AWA zrzeszone jest w Aikikai Foundation, Tokyo, Japan i zapewnia:

 - rozpoznanie i wsparcie dla Dojo członkowskich;

 - organizowanie seminariów i obozów Aikido;

 - organizowanie seminariów instruktorskich oraz tytuły instruktorskie (Fukushidoin, Shidoin);

- ujednolicony system egzaminów na stopnie kyu i dan, potwierdzonych certyfikatami (certyfikaty na stopnie dan wydawane są przez Aikikai Foundation, Tokyo, Japan).

  We wrześniu 2009r. Aikido Wadokan Dojo jako pierwsze w Europie dołączyło do struktur Aikido World Alliance, a już w lutym 2010r. zaprosiliśmy Andrew Masaru Sato Sensei do Gdyni. Od tego czasu pełni on bezpośredni nadzór techniczny nad naszym dojo. W latach 2010 - 2019 poprowadził aż 19 obozów Aikido w Polsce:

- 14x w Gdyni,

- 5x w Bielsko-Biała.

   Aikidocy z Gdyni brali również udział w szkoleniach Andrew Masaru Sato Sensei w Bułgarii i Grecji. Ponadto, Tomasz Tyszka Sensei mieszkał i trenował w jego dojo w Chicago (Kiku Matsu Dojo):

- 5 tygodni w 2010r.,

- 4 tygodnie w 2012r.

  W styczniu 2013r. Andrew Masaru Sato Sensei przyjął Tomasza Tyszka do Rady Instruktorskiej i Egzaminacyjnej AWA. W styczniu 2018r., podczas uroczystości Kagamibiraki w Aikikai Hombu Dojo w Tokyo Moriteru Ueshiba Doshu na wniosek Andrew Masaru Sato Shihan nadał Tomaszowi Tyszka Sensei stopień 5 dan.

bottom of page