top of page

Iaido 

  Iaido jest to tradycyjna japońska sztuka walki. Polega ona na dobywaniu miecza, wykonaniu jednego lub kilku cięć i schowania go w jednym płynnym ruchu. Głównym celem praktykowania Iaido jest rozwijanie samodyscypliny i koncentracji, a także poprawę koordynacji i równowagi.

  Toho Iaido jest współczesną i bardzo dynamiczną odmianą Iaido stworzoną przez Shoji Nishio Sensei. Składa sie ona z 15 Kata, a większość z nich ma bezpośrednie przełożenie na techniki Aikido. Indywidualną praktykę Toho Iaido można uzupełnić układami w parach Ken Tai Ken oraz Ken Tai Jo.

  Podobnie jak w technikach Aikido w formach Toho Iaido nie dąży się do brutalnego "pokonania" napastnika, lecz do osiągnięcie pełnej kontroli i harmonii. Ostatecznym celem treningu Iaido jest rozwiązanie konfliktu bez wyciągania miecza.

  Yufukan Japan Foundation jest międzynarodową organizacją, która powstała w 2005r. Jej założycielem i głownym instruktorem jest Koji Yoshida Shihan, bezpośredni uczeń Shoji Nishio Shihan. Podstawowym celem Yufukan jest propagowanie i rozwój szkoły Nishio Budo. Głównym reprezentantem tej organizacji w Europie jest Takashi Kuroki Sensei.

  Yufukan zapewnia między innymi:

  • rozpoznanie i wsparcie dla Dojo członkowskich;

  • organizację seminariów Nishio Budo;

  • ujednolicony system egzaminów na stopnie kyu i dan w Toho Iaido, potwierdzanych stosownymi certyfikatami.

  Takashi Kuroki Shihan rozpoczął treningi Aikido w 1990r. na Kochi University pod kierunkiem Takaichi Sayanagi Shihan Aikikai. Od 1995r. kontynuował treningi w Takaoka w dojo Koji Yoshida Shihan Aikikai. W tym czasie zaczął ćwiczyć także Nishio-ryu Iaido, tradycyjne Iaido (Musoshinden-ryu, Musojikiden Eishin-ryu, Zennihon Kendorenmei Seitei Iai), Jodo (Zennihon Kendorenmei Seitei Jodo), Naginata (Tendo-ryu).

  W 1999r. przybył do Kijowa wraz Shoji Nishio Shihan i Koji Yoshida Shihan, którym asystował podczas seminarium. W 2000r. Takashi Kuroki Sensei przeniósł się na stałe na Ukrainę, gdzie naucza Nishio Budo.

   Regularnie prowadzi seminaria w całej Europie, w tym także w Polsce. Obecnie posiada 6 dan Aikido Aikikai, 5 dan Toho Iaido, 5 dan Jodo

Nasza Grupa / Instruktorzy
Oferta Treningowa / Plan Zajęć
Wydarzenia
bottom of page