top of page

Aikido

  Aikido jest typowo defensywną i unikalną metodą samoobrony. W jej technikach nie dąży się do brutalnego pokonania napastnika, lecz do osiągnięcie pełnej kontroli i harmonii. Z tego też względu Aikido uznawane jest za najdoskonalszą etycznie sztukę walki.  

  W swoim technicznym repertuarze posiada ona rzuty, dźwignie, unieruchomienia stawów oraz ćwiczenia z kijem (jo) i mieczem (bokken). Podczas treningu kładzie się szczególny nacisk na sposób wykonania technik, koordynację ruchów ciała, wzajemną współpracę oraz na nie agresywne zachowanie. Aikido może uprawiać każdy bez względu na wiek, płeć czy sprawność fizyczną.  

  Aikido jest prawdziwym Budo (Droga Wojownika). Oznacza to, że trening wojownika nie jest postrzegany jako sposób do zwycięstwa nad innymi, ale jako sposób do uszlachetniania i doskonalenia siebie.

  Sławne motto twórcy tej sztuki O'Sensei Morihei Ueshiba "Masakatsu Agatsu" ("Prawdziwe zwycięstwo to zwycięstwo nad samym sobą") zawiera całą esencję ducha Aikido.

  Aikido World Alliance jest międzynarodową organizacją Aikido, która powstała w 2005r. Jej założycielem, Szefem i Głównym Instruktorem jest Andrew Masaru Sato Sensei (6 dan Aikikai). Siedziba główna AWA mieści się w Kiku Matsu Dojo w Chicago. Głównym celem AWA jest propagowanie i rozwój sztuki Aikido. Aikido World Alliance zrzeszone jest w Aikikai Foundation, Tokyo, Japan (certyfikat) i zapewnia:

 - rozpoznanie i wsparcie dla Dojo członkowskich;

 - organizowanie seminariów i obozów Aikido;

 - organizowanie seminariów instruktorskich oraz tytuły instruktorskie (Fukushidoin, Shidoin);

 - ujednolicony system egzaminów na stopnie kyu i dan, potwierdzonych certyfikatami (certyfikaty na stopnie dan wydawane są przez Aikikai Foundation, Tokyo, Japan).

  Andrew Masaru Sato Sensei jest zawodowym instruktorem Aikido. Treningi rozpoczął pod kierunkiem Fumio Toyoda Shihan (6 dan Aikikai) w 1977r. i ćwiczył z nim prawie 25 lat, początkowo jako członek Ki Aikido Society później Aikido Association of America oraz Aikido Association International. Po śmierci Fumio Toyoda Shihan, w latach 2002 - 2004 pełnił funkcję Głównego Instruktora AAA/AAI.

  W 2005r. Andrew M. Sato założył Aikido World Alliance. Regularnie prowadzi seminaria i obozy Aikido w Ameryce, Europie i Azji.

   W 2014r. otrzymał od Doshu Moriteru Ueshiba tytuł Shihan, a w 2017 stopień 7 dan Aikido Aikikai.

Nasza Grupa / Instruktorzy
Oferta / Plan Treningów
Wydarzenia
bottom of page